b_303_221_16777215_00_images_stories_2014_rozne_10735920_762371293817792_265526347_n.jpg 
"Naprzód tedy, niechaj wszędy,
zabrzmi świat w wesołości,
że posłany nam jest dany
Emmanuel w niskości!
Jego tedy przywitajmy,
z Aniołami zaśpiewajmy:
Chwała na wysokości!"

Okres od Wigilii do Trzech Króli, w Starej Polsce nazywano Szczodrymi Dniami i traktowano je jak przedłużenie Świat Bożego Narodzenia, co zresztą było zgodne z tradycją kościelną. Przez tych kilkanaście dni obowiązywały zwyczaje podobne do wigilijnych: ograniczano wszelkie prace gospodarskie i domowe, przestrzegano zakazu podejmowania pewnych zajęć (motania, szycia, przędzenia), chętnie wróżono, ale przede wszystkim... czekano na kolędników!

Grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa składając życzenia - wierszem lub kolędą - za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. Mieszkańcy chałupy, do której nie zawitali, uważali to za zły znak, bowiem życzenia składane przez niezwykłych gości, miały zapewnić urodzaj i pomyślność w nadchodzącym roku: obfite plony, zdrowie i płodność zwierząt.

Zgodnie z prastarym zwyczajem, nowotarska Orkiestra chce zawitać do Gospodarstwa jakim jest Parafia św. Jadwigi - z życzeniami i kolędą, zapraszając równocześnie na to spotkanie wszystkich Mieszkańców Nowego Targu, Sympatyków oraz Zacnych Gości.

Kolędowanie odbędzie się 4 stycznia (niedziela) o godzinie 17:00 w kościele św. Jadwigi Królowej (os. Bór).

Podczas koncertu zbierane będą wolne datki na działalność Orkiestry, za które z góry składam staropolskie Bóg zapłać!

Do siego Roku!

Kapelmistrz i Tamburmajor Miejskiej Orkiestry Dętej - Marcin Musiak