b_400_267_16777215_00_images_stories_2019_2019.02.27.pogrzeb.jan.sawina_sawina064.jpgJan Sawina - wieloletni kapelmistrz orkiestry dętej Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale”. Człowiek bez reszty oddany muzyce orkiestrowej. Prowadząc zakładową orkiestrę, szkolił młodzież, dbał o wyposażenie, instrumenty, umundurowanie. Człowiek - orkiestra, odszedł w wieku 89 lat.

- Był przyjazny, bezkonfliktowy, służył pomocą, serdeczny w stosunku do współpracowników - wspominają go starsi orkiestranci, którzy pod jego opieką zaczynali swoją przygodę z muzyką orkiestr dętych.

Po godzinach pracy w zakładowej orkiestrze, Jan Sawina niestrudzenie szkolił młodzież strażackich orkiestr wiejskich na terenie powiatu nowotarskiego. Swym zaangażowaniem ożywił co najmniej kilkanaście orkiestr, a kilka stworzył od podstaw. Wielu członków kombinackiej orkiestry zostało kapelmistrzami i do dzisiaj prowadzą własne zespoły.

- Regularnie odwiedzałem pana Jana - zawsze był ciekaw co dzieje się w orkiestrach dętych. Interesował się żywo bieżącymi występami, przeglądami, czy naborami do orkiestr. W Wigilię Bożego Narodzenia 2018 r. łamiąc się opłatkiem, składając życzenia, mówił : Stasiu to już chyba moja ostatnia Wigilia - wspomina Stanisław Wojtaszek, kapelmistrz orkiestry dętej w Maniowach i kilkunastoletni orkiestrant orkiestry dętej NZPS Podhale w Nowym Targu.

- To wielka postać muzycznego życia na Podhalu, choć może niektórym nieznana, powinna być wzorem godnym do naśladowania przez wielu - mówi kapelmistrz Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu, Marcin Musiak.

Jak ogromne miał poważanie wśród środowiska orkiestrantów, chociaż ostatnie miesiące spędził przykuty do łóżka, świadczy udział w pogrzebie połączonej blisko 50-cio osobowej orkiestry złożonej z muzyków z orkiestr z Jurgowa, Kacwina, Krempach, Ludźmierza, Maniów, Nowej Białej, Nowego Targu i Waksmunda. W pożegnaniu kapelmistrza udział wzięła również delegacja orkiestry z Lipnicy Wielkiej. Jako ostatnie pożegnanie zgodnie z wolą kapelmistrza Jana, orkiestranci zagrali Marsza żałobnego Fryderyka Chopina.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2236695269744375&id=100002117710843

Mszę św. pogrzebową odprawiono w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Kapelmistrz spoczął na nowym cmentarzu koło lotniska.

opr.: Franciszek Pacyga, Piotr Twardowski
zdj.: Piotr Twardowski