b_400_264_16777215_00_images_stories_2019_2019.05.26.festiwal.powiatowy_0008.JPGNiedzielne popołudnie 26 maja, czyli w Dzień Matki, upłynął w Nowym Targu w rytmie muzyki orkiestr dętych. Nie tak jak dotychczas na Rynku, a wyjątkowo, bo w Parku Miejskim odbył się Powiatowy Festiwal Orkiestr Dętych, w którym Miejska Orkiestra Dęta uzyskała kwalifikację do najważniejszego orkiestrowego święta, jakim jest nowosądeckie "Echo Trombity.

Zanim jednak muzycy zaprezentowali się na scenie, tradycyjnie Festiwal otworzyła uroczysta parada, która z płyty Rynku przemaszerowała do Parku im. Adama Mickiewicza. W parkowej altanie zaprezentowało się 7 orkiestr i dwa big-bandy. Każdy zespół zaprezentował ciekawy i ambitny, podle swoich możliwości repertuar. Usłyszeć można było zarówno szlagiery muzyki orkiestrowej, jak również znane z radia czy telewizji nuty muzyki POP oraz regionalne brzmienia. Wszystko stwarzało wyjątkowy klimat muzycznego święta.

- Zaczęliśmy polskim repertuarem – Mieszanka Melodii Filmowych: Stawka większa niż życie, Czarne chmury, Przygody Pana Michała – relacjonował kapelmistrz i tamburmajor Miejskiej Orkiestry Dętej, Marcin Musiak. - Potem wykonaliśmy Tokajera, a na koniec, jak przystało na porządną orkiestrę marsza: American Way.

W tegorocznym przeglądzie gościnnie wystąpiła jedna z najstarszych orkiestr w Polsce – Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni.

Wstępy orkiestr oceniała Komisja Artystyczna powołana przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w składzie: dr Waldemar Groń, płk Bernard Król i kpt. Stefan Żuk.

TUTAJ znajduje materiał Piotra Starmcha z Nowotarskiej Telewizji Kablowej o Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych.

Wyniki:

Po wysłuchaniu 7 orkiestr oraz 2 big bandów biorących udział w XIII Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych komisja przyznała następujące miejsca i nagrody:

I miejsce i nagrodę 1000 zł: Orkiestrze Dętej z Łapsz Niżnych
II miejsce i nagrodę 800 zł: Miejskiej Orkiestrze Dętej z Nowego Targu oraz Orkiestrze Dętej OSP z Ochotnicy Dolnej
III miejsce i nagrodę 600 zł: Orkiestrze Dętej OSP z Krościenka nad Dunajcem

Wyróżnienia i nagrody w kwocie 300 zł otrzymały:
Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej oraz Orkiestra OSP z Czarnego Dunajca

Kategoria Big Bandów:

- I miejsce i nagrodę 900 zł otrzymał Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu
- Wyróżnienie i nagrodę 300 zł otrzymał Big Band OSSM z Jabłonki

Do finału 42 Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY 2019 w Nowym Sączu zakwalifikowano:

-Orkiestrę Dętą z Łapsz Niżnych
-Miejską Orkiestrę Dętą z Nowego Targu
-Orkiestrę Dętą O.S.P z Ochotnicy Dolnej
-Orkiestrę Dętą O.S.P z Krościenka nad Dunajcem
-Orkiestrę Dętą "ORZEŁ" z Trzebuni
-Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina z Nowego Targu

.PeTe
zdj.: Zbigniew Krrauzowicz