b_318_211_16777215_00_images_stories_2015_zdjecia_24.05.2015.powiatowyfestiwalNT_DSC_0092.JPG                IX Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych pokazał, że te zespoły to nie przypadkowi ludzie grający kolokwialne "umpa umpa", ale prawdziwi i dojrzali muzycy, zakochani po uszy w tym, czym dzielą się ze swoimi słuchaczami.

 

Na Rynku Stolicy Podhala w niedzielne popołudnie, spotkało się kilkanaście zespołów, by rywalizować, a przede wszystkim żeby być i cieszyć się wspólnie pięknem muzyki.

Imprezę zapoczątkował przemarsz orkiestr dętych spod hali lodowiska do centrum Miasta. Przemarsz prowadziły połączone zespoły – nowotarska dęta oraz Młodzieżowa Orkiestra OSP z Lipnicy Małej – obie pod buławą Kapelmistrza i Tamburmajora Marcina Musiaka.

Zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ i Małopolskie Centrum Kultury Sokół z Nowego Sącza, IX Powiatowy Festiwal Orkiestr Dętych, to coraz prężniej rozwijająca się impreza, która wpisana już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń środowisk orkiestr dętych, staje się również znaczącym punktem na mapie kulturalnej południowej Polski. A świadczyć o tym może duże zainteresowanie orkiestr, a przede wszystkim publiczności, która licznie przybyła na główny plac Nowego Targu. I choć nie były to tysiące, a pogoda niezbyt sprzyjała, to niewątpliwie każdy kto słuchał brzmień wydobywanych przez muzyków, mógł się zachwycić. Tegoroczny Przegląd pokazał, że muzyka orkiestr dętych jest na wysokim poziomie artystycznym.

- To już nie proste marszyki, a naprawdę wysokich lotów melodie - komentowali słuchacze.

W przeglądzie udział wzięło 12 zespołów, spośród których 4 awansowały do 38 Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu. Wśród tego grona zwycięzcą została Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu. Echo Trombity jest prestiżową i największą imprezą dla amatorskiego ruchu muzycznego orkiestr dętych Małopolski, rokrocznie spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem zespołów i publiczności. Głównym celem Festiwalu jest wyrównywanie różnic w dostępie do kultury, pobudzanie kulturalnych inicjatyw społecznych oraz stwarzanie na poziomie lokalnym warunków do rozwoju muzycznej twórczości amatorskiej.

Udział nowotarskiej Orkiestry w Festiwalu był częścią dwóch projektów na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych w ramach otwartych konkursów ofert.

Jeden z nich to Muzyczna wizytówka Nowego Targu – zadanie realizowane w związku z zawartą umową o wsparcie realizacji zadania publicznego między Miejską Orkiestrą Dętą w Nowym Targu, a Burmistrzem Miasta Nowy Targ. W ramach realizacji tego projektu, Orkiestra pozyskała od Burmistrza Miasta środki na zakup czapek i spodni dla muzyków.

Drugi projekt - Muzyczna Wizytówka Stolicy Podhala, realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i w związku z umową zawartą pomiędzy Województwem Małopolskim, a Stowarzyszeniem Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu, zostały zakupione dla Orkiestry instrumenty.

Tegoroczny Festiwal dzięki inicjatywie nowotarskiego Kapelmistrza, zakończył się wspólnym wykonaniem trzech utworów przez kilka połączonych orkiestr, którymi dyrygowali dyrygowali kolejno Stanisław Wojtaszek, Marcin Musiak i Piotr Matusiewicz. Trzeba przyznać, że ten akcent pokazał piękno i potęgę muzyki. A miłość do piękna tworzonego przez rozgrzane serca instrumentalistów, wprowadziła wspaniałą atmosferę jedności, którą wypełnił się nowotarski Rynek.

- Moi Kochani, to było przepiękne… Dziś spełniło się moje marzenie. Moja dusza i rozum przeżyły najpiękniejsze chwile, jakich może doświadczyć dyrygent. Dziękuję Wam, że mogliśmy być dziś tutaj razem. Za wspólne chwile, za zdrową rywalizację. – mówił wzruszony Marcin Musiak i dalej kontynuował – I to, co zawsze powtarzam moim Orkiestrantom, chcę przekazać również Wam wszystkim – nie jest ważne ile ma się lat, na jakim instrumencie się gra i jak długo się gra. Nie ma w orkiestrze lepszych i gorszych. Nie ma starych i młodych. Wszyscy jesteśmy równi. Każdy z nas ma tyle samo gwiazdek na pagonach. I na zakończenie już, bo się strasznie rozgadałem, przypomnę tylko słowa mojego Wykładowcy płk. Franciszka Suwały – najważniejsze jest, żeby człowiek dla człowieka był po prostu człowiekiem. Pamiętajmy o tym. Dziękuję jeszcze raz wszystkim muzykom i dyrygentom. Mam nadzieję, że za każdym razem, gdy tylko będzie ku temu okazja, będziemy wykonywać jakiś utwór właśnie tak, jak dziś. Razem.

 

Test: PeTe;

Foto: PeTe/Zbigniew Krauzowicz/D.A./

 

Więcej o Festiwalu:

 

Nowotarżanie najlepsi na IX Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych

W Nowym Targu odbył się kolejny Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych

IX Podhalański Festiwal – orkiestr moc i laury nowotarżan

Miejska Orkiestra Dęta wśród laureatów IX Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych

IX Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych

Galeria Michała Adamowskiego

Galeria Zbigniewa Krauzowicza

Galeria Piotra Dobosza

Galeria MOD

 

Więcej zdjęć TUTAJ

A posłuchać nas można TUTAJ i jeszcze:

Dzieweczka

Caravan

Instant Concert

Wspólne wykonanie "Młodego Amadeusza" przez połączone orkiestry