b_250_0_16777215_00_images_stories_2015_zdjecia_21.06.2015echotrombity_IMG_0291.jpg Do historii już przeszedł XXXVIII Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych Echo Trombity. Dla Miejskiej Orkiestry Dętej, która odrodziła się przed ponad dwoma laty,Był to trzeci występ na tym najważniejszym w województwie przeglądzie. Trzeci występ i by „równowaga nie była zwichnięta” – trzecie miejsce w swojej kategorii.

- Z roku na rok widać, że wiele orkiestr zaczyna się odradzać i cały czas rosną w siłę – komentował występy orkiestr kapelmistrz nowotarskiej dętej Marcin Musiak. - To bardzo cieszy, ale też niezwykle zobowiązuje i motywuje. Widać, że samorządy mocno finansują orkiestry, co jest bardzo ważne, potrzebne i bez czego nie miałyby one szans na rozwój ani na sukcesy, jakimi mogą się poszczycić.

Orkiestrom przysłuchiwała się komisja artystyczna złożona z ludzi, którzy "zjedli zęby" na amatorskich i profesjonalnych orkiestrach dętych. Zresztą nazwiska mówią same za siebie: Płk Franciszek Suwała (Gdańsk), Płk Stanisław Latek (Warszawa), Kpt. Tadeusz Dobrowolski (Przemyśl), Kpt. Stefan Żuk (Nowy Sącz), Dr Waldemar Groń (Łącko), Stanisław Migacz (MCK SOKÓŁ - Nowy Sącz) – to oni oceniali wydmuchiwane przez muzyków dźwięki, szyk na scenie ale także przemarsz, który w tym roku był ocenianą i punktowaną częścią konkursu.

W trwającym trzy dni Festiwalu, odbywającego się również pod nazwą "Biesiada Muzyczna", udział wzięło 40 orkiestr (w tym 39 brało udział w konkursie), wyłonionych podczas eliminacji powiatowych w: Ryglicach, Nowym Targu, Wieliczce, Nowym Wiśniczu, Polance Wielkiej, Naprawie, Rożnowie i Laskowej. Do ogólnej oceny wliczała się prezencja, gra w marszu oraz wykonanie komend, a także utwory konkursowe.

Tegoroczne Grand Prix Festiwalu zasłużenie wypracowała Parafialno - Gminna Orkiestra Dęta z Sobolowa. W grupie orkiestr działających przy OSP Komisja przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca: Orkiestrze Dętej z Polanki Wielkiej oraz Orkiestrze Dętej z Żurowej.

W grupie orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych - trzy równorzędne pierwsze miejsca: Orkiestrze Dętej z Mystkowa, Krakowskiej Orkiestrze Staromiejskiej, Orkiestrze Dętej Kosynierzy z Luborzycy. W tej właśnie kategorii Miejska Orkiestra Dęta zajęła trzecie miejsce wraz ze wspaniałymi orkiestrami: „Andropol” z Andrychowa, „Orzeł” z Trzebuni oraz Wielką Orkiestrą Młodego Muzyka z Oświęcimia.

- Ktoś powie, że to tylko trzecie miejsce. A ja powiem już samo "być" w gronie tak zacnych i długoletnich, dobrze wyposażonych i ubranych orkiestr, to niesamowity sukces, patrząc z perspektywy naszej sytuacji i możliwości jakimi dysponujemy – mówi Marcin Musiak. - Ten brąz smakuje po prostu jak złoto.

Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu zaprezentowała na scenie Miasteczka Galicyjskiego trzy utwory koncertowe: "Dzieweczkę" w opr. Płk. Franciszka Suwały, "Caravan" w aranżacji Naohiro Iwai oraz "Instant Concert" Harolda Walters'a.

Udział nowotarskiej Orkiestry w Festiwalu był częścią projektu na realizację zadania publicznego dla organizacji pozarządowych w ramach otwartego konkursu ofert - Muzyczna wizytówka Nowego Targu – zadanie realizowane w związku z zawartą umową o wsparcie realizacji zadania publicznego między Miejską Orkiestrą Dętą w Nowym Targu, a Burmistrzem Miasta Nowy Targ. W ramach realizacji tego projektu, Orkiestra pozyskała od Burmistrza Miasta środki na zakup czapek i spodni dla muzyków.

Organizatorem Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" z siedzibą w Nowym Sączu. W tym roku Festiwal odbył się po raz trzydziesty ósmy. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu podczas koncertu laureatów "My Małopolanie" w MCK "Sokół".

 

Tekst: Pe.Te.
Foto: ks. Robert Pochopień/Pe.Te.

Więcej zdjęć i pełen wykaz przyznanych miejsc oraz wyróżnień TUTAJ