b_250_168_16777215_00_images_stories_2015_zdjecia_28.06.2015.paradapowiatowa_DSC_0554.jpg       

 

To był niesamowity pierwszy weekend wakacji. A że wakacje to czas radości i odpoczynku, przekonać się mogli słuchacze, przybyli goście i sami muzycy zgromadzeni w Podszklu, gdzie w minioną niedzielę odbyła się XXIII Powiatowa Parada Orkiestr Dętych.

 

- Ponieważ jesteśmy już po najważniejszym i udanym występie na Echo Trombity, skąd wróciliśmy z trzecim miejscem, teraz możemy się bawić, a że muzyka to radość, to i zabawy nigdy dość – mówili członkowie nowotarskiej orkiestry miejskiej. A że słowa w czyny zostały przemienione, wiedzą wszyscy, którzy wspólnie z nowotarskim zespołem bawili się pod sceną podczas występów pozostałych wykonawców.

 

Miejska Orkiestra Dęta wystąpiła w Podszklu wraz z wieloma orkiestrami z terenu powiatu nowotarskiego. Organizowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym  Targu od wielu lat Parada, to czas dla budowania więzów i dzielenia  się radością muzyki. Nie ma tu rywalizacji, jak w przypadku Festiwalu  Powiatowego, ale każda orkiestra i tak chce się pokazać z jak najlepszej  strony. To oczywiście nie stoi na przeszkodzie dobrej zabawy. Były więc tańce i śpiewy, wspólne dopingowanie się i długie rozmowy.

 

Dla Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu był to także kolejny etap realizacji  projektu "Muzyczna Wizytówka Nowego Targu", współfinansowanego przez  Urząd Miasta w Nowym Targu, a także projektu "Muzyczna Wizytówka Stolicy  Podhala", który zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa  Małopolskiego. Dzięki tym projektom orkiestra może się coraz prężniej  rozwijać.

 

- Choć wymaga to wiele pracy i zaangażowania, chcemy rozwijać skrzydła  jak najszerzej – mówi Prezes Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta w  Nowym Targu i kapelmistrz orkiestry Marcin Musiak. - Musimy udowodnić sobie i otoczeniu, że każda złotówka wsparcia naszych działań to  inwestycja w piękno, którym jest muzyka, a ta sprawia, że jesteśmy  lepsi.

 

- Warto dodać, że mimo iż realizujemy projekty, z których pozyskujemy środki finansowe, to nasze potrzeby zawsze są większe, bo i marzenia na rozwój mamy bujne – z uśmiechem dodaje Katarzyna Musiak, Wiceprezes Stowarzyszenia. - Cały czas szukamy dodatkowych źródeł finansowych, bo same czapki, spodnie i instrumenty to nie wszystko. Wciąż potrzebujemy pieniędzy, by realizować się jako orkiestra na forum muzycznym, w znacznie szerszym spojrzeniu.

 

Tegoroczna Parada Powiatowa rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 11:30  w Kościele Parafialnym Św. Rozalii w Podszklu, po której uczestniczące w niej orkiestry przemaszerowały na boisko sportowe przy tamtejszej szkole podstawowej.

Parada połączona była z Festiwalem Dwóch Góralskich Kultur Orawa – Podhale.

 

Test: Piotr Twardowski

Foto: Piotr Duraj

Więcej o powiatowej paradzie:

 

Parada Orkiestr Dętych oraz Festiwal dwóch góralskich kultur w Podszklu

 

XXII Powiatowa Parada Orkiestr Dętych

 

XXII Powiatowa Parada Orkiestr Dętych i Festiwal Dwóch Góralskich Kultur - Orawa i Podhale w Podszklu

 

Galeria Zbigniewa Krauzowicza

 

Reportaż TVPodhale