b_332_222_16777215_00_images_stories_2015_zdjecia_2015.11.11.niepodleglosc_niedopleglosc2015_001.jpg Te słowa św. Jana Pawła II chociaż padły w innym czasie, czasie gdy po kolejnym odzyskaniu wolności uczyliśmy się jej na nowo, wciąż są aktualne. Bo łatwo się cieszyć z niepodległości - nawet trzeba - lecz musi być to godne i mądre świętowanie czczące też pamięć tych, którzy za naszą dzisiejszą, niemal nieskrępowaną wolność, oddali najwyższą cenę - swoje życie.

 

Jak co roku Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu uczestniczyła w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości w Stolicy Podhala. Już w dzień poprzedzający centralne uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury Orkiestra pod dyrekcją Marcina Musiaka rozpoczęła obchody Dnia Niepodległości. 

Centralnym punktem świętowania był oczywiście dzień 11 listopada. Po uroczystej Mszy Świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, Orkiestra poprowadziła uroczysty pochód na nowotarski Rynek. W dźwiękach radosnych marszy, poczty sztandarowe, delegacje instytucji państwowych i licznie uczestniczący w uroczystościach mieszkańcy Stolicy Podhala dotarli na płytę główną Miasta, gdzie po odśpiewaniu hymnu wraz z włodarzami oddali hołd pod Tablica Pamięci 1920 r.

Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu nowotarskiej dętej. Zgromadzeni mogli wraz z orkiestrą wykonać m.in. "Białe róże", "Hej Chłopcy bagnet na broń", czy "Rozszumiały się wierzby płaczące".

.PeTe
zdj.: Piotr Twardowski

 

Więcej o obchodach Święta Niepodległości:

Niepodległościowa akademia i trzy odznaczenia

Wolność nam zadana

Święto Niepodległości w Nowym Targu

Nowotarskie obchody Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu

Galeria Michała Adamowskiego

Galeria Zbigniewa Krauzowicza

Powiatowo-miejskie Święto Niepodległości zdjęcia

Reportaż NTVK