b_250_0_16777215_00_images_stories_2016_24.09.2016.mymalopolanie_My_Malop_2016_189_fot.PG.jpgPuchar Dyrektora MCK Sokół Antoniego Malczaka, dyplomy, saksofon altowy, nagroda pieniężna i gromkie brawa. Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu podczas koncertu „My, Małopolanie” odebrała granty za zdobyte I miejsce podczas 39. Festiwalu Echo Trombity.

 

Koncert laureatów Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych "My Małopolanie" odbywa się cyklicznie, kilka miesięcy po Festiwalu "Echo Trombity", i jest niezwykle dostojnym i podniosłym wydarzeniem artystycznym, organizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. W sobotni wieczór 24 września, w sali im. Lucjana Lipińskiego wystąpiły przed licznie zgromadzoną publicznością Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich - laureat I miejsca w grupie orkiestr parafialnych, zdobywca Pucharu Biskupa Andrzeja Jeża, Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra z Zalasowej - zdobywca III miejsca w grupie big bandów i orkiestr rozrywkowych.

 

Puchary i dyplomy laureatom wręczyli: wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech, proboszcz parafii św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz, płk Franciszek Suwała oraz dyrektorzy MCK SOKÓŁ: Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus. Gratulacje złożył członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Jak co roku swoją nagrodę za najlepszą prezentację i grę w marszu przekazał kpt. Stefan Żuk - buława trafiła do Orkiestry z Siedlisk Tuchowskich.

 

Wśród zaszczytnego muzycznego grona nie mogło zabraknąć przedstawicieli Nowotarskiej Dętej. Na czele z Wiceprezes Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu - Katarzyną Musiak, muzycy odebrali nagrody za zdobyte I miejsce w kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych.

 

- Szczególnie cieszy nas nagroda rzeczowa, saksofon altowy – mówi Marcin Musiak, prezes Stowarzyszenia, kapelmistrz oraz tamburmajor nowotarskiego zespołu reprezentacyjnego. - Taka nagroda to realny wkład w dalszy rozwój zespołu, dlatego mam nadzieję, że tego typu dobre praktyki będą się częściej zdarzały, bo w naszym zespole wciąż brakuje instrumentów. Granie w orkiestrze nie jest łatwe. Nie ma gratyfikacji finansowej za pracę, jaką się wykonuje. Mnóstwo czasu i energii to pochłania. Ci ludzie rezygnują z wielu rzeczy, kosztem orkiestry. I muszę przyznać, że moi Orkiestranci są naprawdę dobrzy. Widzę różnicę między poziomem z czasu, gdy orkiestra się zawiązała, a dzisiejszym dniem. Jestem w ciężkim szoku. Z próby na próbę ciężko to zauważyć, ale jak słucham nagrań takich utworów jak np. Concerto D'amore, to widzę jak bardzo się rozwinęliśmy. Kiedyś, a teraz - różnica jest ogromna. Moim wielkim życzeniem jest, by orkiestra została doceniona, by ponownie wpisała się w tradycję Nowego Targu. Mieszkańców trzeba nauczyć, że od ponad 100 lat, istnieje tu tradycja orkiestry – dodaje kapelmistrz.

 

Finał "Echo Trombity" odbywał się od 24 do 26 czerwca br. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Wystąpiły wówczas 33 orkiestry wyłonione w powiatowych eliminacjach. Komisja Artystyczna pracowała w następującym składzie: płk Franciszek Suwała, kpt. Tadeusz Dobrowolski, kpt. Stefan Żuk, dr Waldemar Groń i Stanisław Migacz. Więcej o Festiwalu pisaliśmy TUTAJ

 

Podczas sobotniego wieczoru, poza nagrodą pieniężną, Pucharem Dyrektora MCK Sokół Antoniego Malczaka, orkiestra otrzymała saksofon altowy, jako nagrodę za „wyraźny postęp w osiąganiu poziomu artystycznego oraz za systematyczną i dającą efekty wychowawcze pracę”. Dlatego warto, aby więcej osób z terenu Nowego Targu, jak i również okolicznych miejscowości zechciała dostrzec pracę muzyków, także poprzez wsparcie ich swoją aktywnością muzyczną, bowiem drzwi do grona Miejskiej Dętej są cały czas szeroko otwarte.

 

Próby orkiestry odbywają się w piątki o godzinie 19:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

 

Więcej o gali "My Małopolanie": "My, Małopolanie 2016", wspaniały koncert rok przed wielkim jubileuszem

 

Tekst: .PeTe; zdj. MCK Sokół