b_390_260_16777215_00_images_stories_2018_2018.01.13.koledy.nspj_image014.jpgKolędowanie w polskiej tradycji to piękny czas. Okres śpiewania pieśni o Bożym Narodzeniu i pastorałek trwa aż do 2 lutego, czyli dłużej niż okres liturgiczny. Piękno polskich kolęd sprawia, że potrafimy zapomnieć o trudach i problemach codziennego dnia i być bliżej ze sobą.

W sobotni wieczór 13 stycznia zebraliśmy się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, by jeszcze raz z radością wspomnieć czas świąt. Ten koncert świąteczno - noworoczny był szczególny również dlatego, że była z nami Zosia Kilanowicz i Wiktoria Bisztyga. Zosia - światowej sławy sopranistka od lat zmaga się z chorobą - stwardnieniem rozsianym. Mimo, iż zdana teraz na wózek nie przestaje dzielić się pięknem swojego głosu, ale przede wszystkim siłą ducha jaka z niej bije. Wiktoria towarzyszy Zosi od wielu lat, będąc najbliższą sąsiadką, przyjaciółką i wsparciem w codziennych potrzebach. Wspólnie występują na scenie tworząc muzyczną rodzinę.

I taka stworzyła się właśnie podczas koncertu w głównej świątyni Nowego Targu. Wybrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy, ale też utwory noworoczne. Nie mogło zabraknąć kończącego wspaniałe spotkanie Marsza Radetzky'ego. 

Spotkanie w świątyni było także charytatywne. Każdy z obecnych mógł wesprzeć Zosię Kilanowicz w jej niełatwej rehabilitacji. 

- Dziękujemy za wielką ofiarność oraz za wspaniałe chwile przeżyte razem podczas koncertu - mówi Marcin Musiak, kapelmistrz. - Kto śpiewa, ten dwa razy się modli, a jeszcze do tego trzeba doliczyć dar serca, materialną pomoc dla Zosi, co sprawia, że chyba wyszliśmy wszyscy z tego koncertu piękniejsi. I to jest najwspanialsze.

Na ręce ks. proboszcza Stanisława Strojka cały zespół Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z władzami Stowarzyszenia składają serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji tego spotkania i wielką życzliwość oraz zainteresowanie przeprowadzeniem tego wydarzenia.

Koncert na dwa głosy operowe i orkiestrę

Zofia Kilanowicz z kolędami

Kolędowanie z Zosią Kilanowicz

Koncertowe kolędowanie z Zosią Kilanowicz

Zosia Kilanowicz z Miejską Orkiestrą Dętą - czyli wieczór obdarowań

Koncert Noworoczny z Zosią Kilanowicz Galeria Anny Szopińskiej

Koncert świąteczno-noworoczny w kościele NSPJ był jednym z czterech organizowanych przez Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu spotkań muzycznych w okresie kolędowym. Orkiestra Występowała również w Jeziorzanach koło Krakowa - W Jeziorzanach po kolędzie , Skrzypnem - Skrzypniańskie kolędowanie oraz w Pyzówce Kolędowe ostatki w Pyzówce.

 

.PeTe
zdj. Piotr Twardowski